Uroczystość nadania imienia Szkole Podstawowej i Przedszkolu w Sąspowie zaplanowano na 18 września 2022 roku i poprzedzono szeregiem działań uczniów, nauczycieli oraz rodziców. Wszyscy starali się, by ten dzień był szczególny i na długo zapamiętany.
Rada Szkoły wybrała imię: Powstańców Styczniowych. Decydując się na wybór takiego patrona szkoły, wzięto pod uwagę zarówno ich bohaterstwo i oddanie ojczyźnie, jak i to, że stali się Oni częścią naszej małej Ojczyzny. To właśnie na naszych terenach miało miejsce wiele walk i potyczek związanych z tym ważnym powstaniem.
W niedzielę 18 września uroczystość nadania szkole i przedszkolu imienia Powstańców Styczniowych rozpoczęła Msza Święta koncelebrowana przez Ks. Proboszcza Mariusza Górszczyka oraz Księdza Kanonika dr. Michała Bordę. Podczas Mszy Św. dokonano poświęcenia sztandaru szkoły. Wysłuchaliśmy też pięknego kazania Ks. Kanonika.
Następnie wszyscy uczestnicy udali się w stronę szkoły, gdzie zebranych przywitała Pani dyrektor Małgorzata Bigaj wraz z Panem Tomaszem Gwizdałą, wójtem i jednocześnie współorganizatorem uroczystości. Pani dyrektor zaznaczyła, że dzisiejszy dzień to ważny krok w budowaniu tradycji naszej prężnie rozwijającej się szkoły.
Pan wójt, Tomasz Gwizdała zaznaczył, że dzisiejszy dzień to ważny, historyczny moment nie tylko dla szkoły, ale dla całej naszej społeczności i wymienił szacownych gości, którzy zaszczycili swą obecnością naszą uroczystość:
Pan Henryk Wszczyna w zastępstwie za Pana Andrzeja Adamczyka, Ministra Infrastruktury, Ksiądz Kanonik dr Michał Borda, Ksiądz Mariusz Górszczyk, Proboszcz parafii św. Katarzyny w Sąspowie, Pani Halina Cimer, Małopolski Wicekurator Oświaty, Pan Andrzej Łojek Zastępca Dyrektora Wydziału Pedagogicznego Kuratorium Oświaty, Pan Łukasz Smółka – Wicemarszałek województwa małopolskiego, Pani Ewa Gil - Zastępca Dyrektora biura Wojewody, Pan Tadeusz Nabagło, Członek Zarządu Powiatu Krakowskiego, Pan Marcin Kyc, Zastępca Wójta z Pracownikami Urzędu Gminy Jerzmanowice - Przeginia, Pani Monika Pęgiel - Dromundo – Kierownik CUW z Pracownikami, Pani Agnieszka Kozak, Kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej, Pani Urszula Furman, Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury i Bibliotek, Pani Magdalena Dąbrowska – Dyrektor Środowiskowego Domu Samopomocy w Jerzmanowicach, Pan Bogusław Goraj z Druhnami i Druhami OSP w Sąspowie, Pan Franciszek Pastuszak z Orkiestrą Dętą, Pani Elżbieta Kanasiuk, Sołtys Sąspowa wraz z Kołem Gospodyń Wiejskich, Pani Ewa Rogóż Dyrektor Zespołu Szkół w Jerzmanowicach, Pani Tatiana Saternus, Dyrektor Zespołu Szkół w Przegini, Pani Agata Skotniczna, Dyrektor Szkoły Podstawowej w Racławicach, Pan Robert Lut, Dyrektor Zespołu Szkolno -Przedszkolnego w Czubrowicach.
Pan Adam Wójcik, nauczyciel historii i opiekun Samorządu Uczniowskiego prowadzący dzisiejszą uroczystość wymienił poczty sztandarowe i delegacje z sąsiednich szkół:
- Poczet Sztandarowy ze Szkoły Podstawowej im. Świętej Królowej Jadwigi w Jerzmanowicach,
- Poczet Sztandarowy ze Szkoły Podstawowej im. Króla Jana III Sobieskiego w Przegini,
- Poczet Sztandarowy ze Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Racławicach oraz Przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego ze Szkoły Podstawowej w Czubrowicach.
W podniosły i uroczysty nastrój wprowadziła nas Orkiestra Dęta Ochotniczej Straży Pożarnej w Sąspowie pod batutą Franciszka Pastuszaka, która między innymi uświetniła odśpiewanie hymnu państwowego.
Następnie prowadzący, pan A. Wójcik przybliżył historię naszej placówki oraz uzasadnił wybór patrona. Wspomniał, że pierwsze wzmianki o szkole parafialnej pochodzą z 1790 r. Dzisiejszy budynek powstał ogromnym nakładem sił lokalnej społeczności i oddany do użytku w 1953 roku. O wyborze patrona szkoły zadecydowało wiele względów, najważniejszy to ten, że stali się oni częścią naszej małej Ojczyzny. Sąspów może też poszczycić się lokalnym bohaterem, który brał czynny udział w walkach powstańczych. Był nim Jan Bieńczyk, który doczekał wolnej Polski i w czasach II RP został awansowany do stopnia podporucznika.
Mamy nadzieję, że zakorzenione ideały, które nieśli powstańcy, będą prowadzić naszych absolwentów przez resztę życia. Będą ich drogowskazem na życiowych rozstajach dróg.
Po informacji o patronie szkoły nastąpiły przemówienia zaproszonych gości. Pierwsza zabrała głos Pani Ewa Gil - Zastępca Dyrektora biura Wojewody, która odczytała list Prezesa Rady Ministrów, Pana Mateusza Morawieckiego. Wspomniała, że powstańcy styczniowi to bohaterowie pobudzający wyobraźnię, że tacy patroni staną się podstawą do refleksji o naszej państwowości, a sztandar będzie symbolizował trwanie i tradycję.
Pan Henryk Wszczyna, odczytał list Pana Ministra Andrzeja Adamczyka, w którym Pan Minister zwrócił się do grona pedagogicznego, uczniów i całej społeczności, dziękując za godne upamiętnienie bohaterów Powstania Styczniowego, które było największym zrywem niepodległościowym w XIX wieku.
Następnie głos zabrała Pani Halina Cimer, Małopolska Wicekurator Oświaty, która zwróciła uwagę zarówno na wspaniałe usytuowanie szkoły, jak i jej doskonałe wyposażenie. W pięknych słowach mówiła o dzieciach, które są cudem, a naszym obowiązkiem jest zapewnić im bezpieczeństwo. Pani Wicekurator mówiła też, że nasz patron – Powstańcy Styczniowi będą przypominali czas, kiedy Polski nie było na mapie, kiedy nasi pradziadowie musieli walczyć o wolność.
Kolejny mówca - Pan Tadeusz Nabagło, Członek Zarządu Powiatu Krakowskiego nadmienił, że dzień dzisiejszy pisze historię tej szkoły, ale jest to też historia gminy Jerzmanowice – Przeginia, kiedy kolejna placówka otrzymuje imię i sztandar.
Pani Monika Pęgiel - Dromundo – Kierownik CUW zwróciła się do zgromadzonych jako rodzic, pracownik samorządu i nauczyciel. Zaznaczyła, że wszystkie dzieci, z małej czy też z dużej szkoły mają prawo do rozwoju. Wspomniała też o niezbyt chlubnym okresie szkoły w Sąspowie, tym bardziej cieszy ją rozwój, który teraz widać.
Następnie zabrał głos Pan Janusz Glanowski, Dyrektor Ojcowskiego Parku Narodowego, który pogratulował nadania szczytnego imienia, przypomniał, że tutejsi mieszkańcy w dobie Powstania Styczniowego ofiarnie pomagali walczącym. Zaprosił też wszystkich na uroczystości związane ze 160 rocznicą wybuchu tego zrywu niepodległościowego do Ojcowa.
Na koniec przemówił Pan Tomasz Gwizdała, Wójt gminy Jerzmanowice- Przeginia i podziękował wszystkim, którzy przyczynili się do rozwoju szkoły i przedszkola w Sąspowie. Podziękował zwłaszcza Pani dyrektor, Małgorzacie Bigaj za to, że rozwija tę szkołę w tak szybkim tempie. Podziękował też wszystkim tym, którzy zorganizowali dzisiejszą uroczystość.
Następnie Pan Wójt odczytał uchwałę rady gminy o nadaniu szkole i przedszkolu w Sąspowie imienia Powstańców Styczniowych. Przedstawiciele Rady Rodziców wręczyli sztandar dyrektorowi szkoły, który został przekazany Szkolnemu Pocztowi Sztandarowemu. Od tego momentu sztandar stał się dla nas symbolem tradycji patriotycznej, hartu ducha, wartości, które stanowią fundament pracy wychowawczej oraz wspólnych dążeń rodziców i nauczycieli. Uczniowie przyrzekli otaczać go czcią i dbać o to, by właściwym postępowaniem i rzetelną nauką pracować na dobre imię szkoły, naszej miejscowości i naszej ojczyzny.
Uczniowie ślubowali nauką i pracą służyć prawdzie, sprawiedliwości i pokojowi, ślubowali wyrabiać w sobie silną wolę i koleżeństwo, uczynność, odwagę i prawdomówność, strzec honoru i dobrego imienia naszej szkoły, z młodzieńczym zapałem i wiarą wytrwania pod tym sztandarem i zjednoczenia wysiłków dla dobra szkoły i Ojczyzny.
Po ślubowaniu Pani Dyrektor zaprezentowała sztandar:
Sztandar składa się z płata, drzewca, głowicy i szarfy.
Płatem sztandaru jest tkanina w kształcie kwadratu o wymiarach 100 cm x 100 cm, koloru niebieskiego po stronie głównej (awers) i czerwonego po stronie odwrotnej (rewers).
Płat przymocowany jest do drzewca zakończonego głowicą. Boki sztandaru, z wyjątkiem boku przytwierdzonego do drzewca, są obszyte frędzlą złotą.
Na stronie głównej płata (awers), pośrodku, na niebieskim tle znajduje się drzewo, haftowane srebrnym i szarym szychem, otoczony złotym napisem:
Zespół Szkolno-Przedszkolny Szkoła Podstawowa i Przedszkole im. Powstańców Styczniowych w Sąspowie.
Pień drzewa jest wyrazem jedności i współpracy społeczności naszej szkoły.
Koronę drzewa tworzą elementy symbolizujące rozwój kompetencji kluczowych, czyli tych, które są niezbędne dla rozwoju osobistego uczniów, budowania aktywnego społeczeństwa i integracji społecznej:
książka – symbolizuje rozwój kompetencji w zakresie rozumienia i tworzenia informacji,
laptop – jest znakiem rozwoju kompetencji cyfrowych,
jabłko – odzwierciedla rozwój kompetencji obywatelskich, w tym dbałość o zdrowie własne, innych oraz środowiska w którym żyjemy,
globus – symbolizuje rozwój kompetencji językowych, przyrodniczych i przedsiębiorczości,
nutka – jest symbolem rozwoju kompetencji w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej,
serce – jest znakiem rozwoju kompetencji osobistych, społecznych,
biret absolwenta – ukazuje dążenie całej społeczności szkolnej do tego, aby nasz absolwent był przygotowany do następnego etapu kształcenia i dobrze funkcjonował w otaczającym go świecie,
natomiast piłka – symbolizuje naszą dbałość o rozwój fizyczny uczniów, aby mogli sprostać stojącym przed nimi wyzwaniom.
Rozwój wymienionych kompetencji kluczowych pomoże naszym uczniom w stawaniu się bardziej świadomymi siebie i swoich możliwości oraz aktywnymi i refleksyjnymi ludźmi.
Na stronie odwrotnej płata (rewers), pośrodku, na czerwonym tle znajduje się wizerunek orła białego, ustalony dla godła Rzeczypospolitej Polskiej z głową zwróconą do drzewca, haftowany srebrnym szychem, techniką haftu wypukłego; korona, dziób i szpony orła haftowane są złotym szychem.
Przypomina on wszystkim Polakom, skąd pochodzimy, gdzie tkwią nasze korzenie. Rozpostarte skrzydła orła symbolizują dążenia do najwyższego lotu, do pokonywania przeszkód i trudności. Wokół godła państwowego widnieje napis: RÓWNOŚĆ WOLNOŚĆ ODPOWIEDZIALNOŚĆ”. Napis wyhaftowany jest nicią złotą.
Czerwień płata, oznacza krew, którą niejednokrotnie nasz naród przelewał w obronie ojczystej ziemi.
Drzewiec sztandaru jest sporządzony z ciemnego drewna toczonego o długości 250cm, dwudzielny, połączony tuleją z metalu w kolorze złota. Na górnym końcu drzewca jest umieszczona głowica, na dolnym tuleja z metalu koloru złota.
Głowica sztandaru jest wykonana z białego metalu; składa się z Godła Rzeczypospolitej Polskiej na podstawie złotej. Korona, dziób i szpony orła są koloru złotego.
Szarfa o barwach Rzeczypospolitej Polskiej, której oba końce są zakończone frędzlą koloru złotego.
Na koniec uroczystości uczniowie i przedszkolaki pod kierunkiem Pani Elżbiety Gach i Pani Beaty Rzeczkowskiej zaprezentowali krótki program artystyczny, nawiązujący do Powstania Styczniowego i walki o wolność.
Pani Dyrektor podziękowała też w imieniu całej społeczności szkolnej wszystkim za uświetnienie tej historycznej uroczystości swoją obecnością. Nadmieniła, że świadomość tego, że tak wiele osób i instytucji nas wspiera, słowami, życzliwością, aprobatą dla naszych działań- jest dla nas inspiracją i bodźcem do jeszcze lepszej i skuteczniejszej pracy.
Beata Rzeczkowska