W czwratek 23 lutego uczniowie klas 1-3 uczestniczyli w wycieczce do Krakowa, gdzie odwiedzili Bibliotekę Jagiellońską oraz Wodociągi Miasta Kraków.
Wycieczkę rozpoczęliśmy od zwiedzania głównej biblioteki Uniwersytetu Jagiellońskiego, jednej z najstarszych bibliotek Polski i Europy.
Już przy wejściu czekała na nas Pani Beata Urbaniak , straszy kustosz biblioteczny. Zwiedzanie rozpoczęliśmy w czytelni starych druków. Tam dzięki Pani Zofii Wawrykiewicz, która jest pracownikiem Oddziału Zbiorów Specjalnych podziwialiśmy szczególnie cenną kolekcję Inkunabułów, która stanowi najbogatszy i najcenniejszy w Polsce zbiór druków, wydanych od czasu wynalezienia sztuki drukarskiej do r. 1500 włącznie. Jednym z nich był inkunabuł Epistolae św. Hieronima wydrukowany w 1470 roku. Poza tym widzieliśmy bardzo efektowne i rzadkie wydanie faksymile sławnej „Kroniki Świata”, oraz najstarszy widok Krakowa. Podziwialiśmy oprawy książek, które stanowią oryginalną i zróżnicowaną kolekcję, w obrębie starych druków. To prawdziwe unikaty nie tylko w skali krajowej. Na pamiątkę wizyty w tym niezwykłym pomieszczeniu otrzymaliśmy replikę najstarszego druku na ziemiach polskich – kartkę z Kalendarza astronomicznego na 1474 rok.
Kolejno w ciszy zajrzeliśmy do czytelni Biblioteki Jagiellońskiej.Następnie tajnym przejściem, poszliśmy w stronę najstarszych magazynów biblioteki, gdzie czekała na nas Pani Małgorzata Kadula – bibliotekarz. Tu ukazał się unikatowy widok regałów z najstarszymi pozycjami książkowymi. Mogliśmy nawet dotknąć starych ksiąg pisanych alfabetem Braille’a. Znaleźliśmy się w klinice odtwarzania papieru, zobaczyliśmy jak naprawiane są stare gazety.
W każdej bibliotece są księgi inwentarzowe, jednak w Bibliotece Jagiellońskiej są ogromne, przepiękne pisane odręcznie oraz nowoczesne pisane komputerowo. W nich spisany jest cały majątek biblioteki. Mogliśmy podziwiać bardzo oryginalną książkę:” Książkę -List w butelce”. Kolejno udaliśmy się do magazynu książek nowych , miejsca gdzie regały są nowoczesne, a książki na bieżąco wypożyczane. Tutaj transport książek odbywa się w systemie Tele-Lift, a prawie 8 mln zbiory magazynowane są na kilku piętrach. Dzięki sprawnej organizacji i wykorzystaniu nowoczesnych rozwiązań technicznych czas oczekiwania na książkę jest minimalny. Niektórzy uczniowie mieli okazję wysłać książkę specjalnym wagonikiem.
Wycieczkę zakończyła wizyta w oddziale zabezpieczania zbiorów, która jest podzielona na sekcję konserwacji i sekcję introligatorni. Tutaj pod przewodnictwem Pani Aleksandry Szalla- Kleemann - Kierownika Sekcji Konserwacji Oddziału Zabezpieczenia Zbiorów Biblioteki Jagiellońskiej zostaliśmy zapoznani z procesem renowacji zbiorów. A Pani Beata Onak pokazała jak poddaje renowacji stare druki. Widzieliśmy nietypowe żelazeczko , które pomaga w utwardzaniu bibułek. Na sam koniec udaliśmy się do introligatorni gdzie Pani Kierownik Sylwia Puchała ukazała tajniki szycia książek. Jest to bardzo precyzyjna praca. Przekazała nam również bezcenną radę, że nie wolno zniszczonej książki sklejać taśmą klejącą. Na pamiątkę tej niesamowitej wizyty otrzymaliśmy Encyklopedię „Nauka”, która zasili naszą szkolną bibliotekę.
Wizyta w Bibliotece Jagiellońskiej była jedyna w swoim rodzaju. Zakamarki, które odwiedziliśmy pozostaną na zawsze w naszej pamięci. Z tego miejsca serdecznie dziękujemy całemu Zespołowi życzliwych ludzi, którzy traktowali nas jak perełki.
Serdecznie dziękujemy Pani Marii Krzysztonek, mamie naszej uczennicy, pracownikowi Biblioteki Jagiellońskiej, która zadbała o najdrobniejszy szczegół naszej wizyty.
Może, kiedyś w przyszłości, któryś z naszych uczniów będzie właśnie pracownikiem Biblioteki Jagiellońskiej.
Po takich wrażeniach udaliśmy się do Centrum Edukacji Ekologicznej Wodociągów Miasta Kraków, gdzie na terenie ponad 100-letniego Zakładu Uzdatniania Wody Bielany, uczniowie uczestniczyli w warsztatach z cyklu „Akademii Kropelki”.
Uczniowie podczas ciekawych zabaw edukacyjnych poznali obieg wody w przyrodzie oraz zależność ekosystemu i wpływ działalności człowieka na zasoby naturalne. Dużą atrakcją dla uczniów było ułożenie sylwetki człowieka z puzzli. Dzięki tej zabawie dowiedzieli się ile wody jest w ludzkim organizmie i jak ważna jest woda dla naszego zdrowia i życia. Wszyscy uczniowie prezentowali wspaniałą postawę proekologiczną o czym świadczyły sprawnie namalowane w grupach plakaty pt. W jaki sposób wykorzystuję wodę? Nagrodą za aktywne uczestniczenie w zajęciach były wręczone bidony. Zdjęcie z maskotką „Kropelką”🩵 zakończyło dzisiejszą przygodę.